Leo Tolstoy’s Anna Karenina (LIT2418.02)

Alexandar Mihailovic
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Shipwrecked (LIT2289.01)

Akiko Busch
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Theater Games and Improvisation (DRA2123.02)

Shawtane Bowen
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

The Actor’s Instrument (DRA2170.01)

Shawtane Bowen
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Animation 1 (MA2105.01)

Sue Rees
F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Projects in Experimental Animation (MA4211.02)

Sue Rees
W 6:30PM-10:10PM, F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Garment Construction (DRA4406.02)

Richard MacPike
W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Introduction to Vectorworks (DRA2309.02)

Seancolin Hankins
T/F 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Intermediate Video Intensive (FV4309.03)

Jen Liu
F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Jazz Piano (MIN4240.02)

Jennifer Allen
TBA (2nd seven weeks)

Advanced Jazz Piano (MIN4240.01)

Jennifer Allen
TBA (1st seven weeks)

Piano Lab I (MIN2232.06, section 6)

Joan Forsyth
T 3:30PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Bass Intensive (MIN4026.02)

Michael Bisio
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Bass Intensive (MIN4026.01)

Michael Bisio
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Bass with Bisio (MIN4417.01)

Michael Bisio
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Brass/Trumpet (MIN2221.02)

Chris Rose
TBA (2nd seven weeks)

Brass/Trumpet (MIN2221.01)

Chris Rose
TBA (1st seven weeks)

Dalcroze Eurhythmics: Time, Space, Energy (MFN2174.01)

Chris Rose
F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Modern Guitar (MIN4224.02)

Hui Cox
TBA (2nd seven weeks)

Modern Guitar (MIN4224.01)

Hui Cox
TBA (1st seven weeks)

Intermediate Guitar (MIN4025.02)

Hui Cox
W 1:00PM-1:50PM (2nd seven weeks)

Intermediate Guitar (MIN4025.01)

Hui Cox
W 1:00PM-1:50PM (1st seven weeks)

Beginning Guitar (MIN2247.04, section 4)

Hui Cox
W 11:00AM-11:50AM (2nd seven weeks)

Beginning Guitar (MIN2247.03, section e)

Hui Cox
W 10:00AM-10:50AM (2nd seven weeks)

Beginning Guitar (MIN2247.02, section 2)

Hui Cox
W 11:00AM-11:50AM (1st seven weeks)

Beginning Guitar (MIN2247.01, section 1)

Hui Cox
W 10:00AM-10:50AM (1st seven weeks)

The Jazz Age Revisited (LIT2304.02)

Benjamin Anastas
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Reading and Writing: Autofiction (LIT4522.01)

Benjamin Anastas
W/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Chromophilia: Explorations in Color (PAI2111.01)

Ann Pibal
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Dance Workshop (DAN2000.01)

Dana Reitz
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Visual Arts Lecture Series (VALS) (VA2999.02)

J. Vanessa Lyon
T 7:00PM-8:30PM (2nd seven weeks)

Soup Thinking/Thinking Soup (APA2185.02)

Ben Hall
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Up/Side/Down: Drawing = Movement (DRW2164.02)

J Blackwell & Elena Demyanenko
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

A Brush with Western Music History 800-1600 (MHI2242.02)

Kitty Brazelton
M/W 1:40PM-3:30PM (new time as of 5/27/2020) (2nd seven weeks)

Remote but Intensively Collaborative Composition—again, new crew (MCO4127.02)

Kitty Brazelton
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Crash and Learn: Latin American Art since Independence in Intensive Beginner’s Spanish (SPA2112.02)

Jonathan Pitcher
M/W/Th 8:30AM-10:20AM (2nd seven weeks)

Anti-Perspective (DRW4402.02)

Farhad Mirza
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Tessellation (DRW2265.01)

Farhad Mirza
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Beginning Violin (MIN2241.02)

Kaori Washiyama
TBA (2nd seven weeks)

Beginning Violin (MIN2241.01)

Kaori Washiyama
TBA (1st seven weeks)

Violin/Viola (MIN4345.02)

Kaori Washiyama
TBA (2nd seven weeks)

Violin/Viola (MIN4345.01)

Kaori Washiyama
TBA (1st seven weeks)

Psychological Study of Sex and Gender (PSY2240.02)

Özge Savaş
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

The Magic of Adolescence (PSY4380.02)

Emily Waterman
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Child Development (PSY2212.01)

Emily Waterman
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Chemistry 2 (with Lab) (CHE4302.01)

Amber Hancock
T/F 1:40PM-5:20PM, W 2:00PM-6:00PM (Lab) (new time as of 5/29/2020) (1st seven weeks)

Migration, Identity, & Belonging (PSY4379.01)

Özge Savaş
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Social Inquiry in an Age of Upheaval (SCT2143.01)

David Bond
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Jazz Ensemble (MPF4250.02)

Jen Allen
F 10:20AM-12:10PM (new time as of 5/29/2020) (2nd seven weeks)

Advanced Restorative Justice Seminar (APA4251.02)

Alisa Del Tufo
M/Th 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Mail Art (VA2229.01)

Anne Thompson
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Jazz Ensemble (MPF4250.01)

Jen Allen
F 10:20AM-12:10PM (new time as of 5/29/2020) (1st seven weeks)

Jazz Theory I (MTH2280.01)

Jen Allen
M 8:30AM-12:10PM (new time as of 5/29/2020) (1st seven weeks)

Jazz Theory II (MTH2279.02)

Jen Allen
M 8:30AM-12:10PM (new time as of 5/29/2020) (2nd seven weeks)

Advanced Film/Video Projects IB (FV4255.02)

Mariam Ghani
T 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Film/Video Projects IA (FV4254.01)

Mariam Ghani
M 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Earth Requiem (MIN2346.02)

Joan Forsyth
M 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

GANAS (APA4154.02) (cancelled)

Jonathan Pitcher
W 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

GANAS (APA4154.01)

Jonathan Pitcher
W 6:30PM-10:10PM (1st seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.07, section 7)

Kerry Ryer-Parke
T 1:40PM-3:30PM (2nd seven weeks)

Typography for Artists and Designers (PRI4213.02)

Thorsten Dennerline
M/W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Introduction to Drawing and 2D images: Sketchbook/Journal/Woodcut (PRI2124.01)

Thorsten Dennerline
M/W 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Form to Function: The Chair (SCU2303.01)

Jon Isherwood & John Umphlett
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Movement Practice: Beginning Dance Technique (DAN2121.02)

Mina Nishimura
T/F 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Movement Practice: Advanced Dance Technique (DAN4344.01)

Mina Nishimura
M/Th 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Non-Stop Moving (DAN4359.01)

Kota Yamazaki
W 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Dance Teleportation: Beyond Space and Time (DAN4686.02)

Kota Yamazaki
W 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Movement Practice: Material for the Spine (DAN2168.01)

Maura Gahan, MFA Teaching Fellow
T/F 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Tuning Scores for the Present Moment (DAN4334.02)

Maura Gahan, MFA Teaching Fellow
T/F 3:30PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Artist’s Portfolio (DAN4366.01)

Dana Reitz
T/F 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

Silkscreen Printmaking (Serigraphy)/ DIY Silkscreen Printmaking (PRI2122.02)

Corinne Rhodes
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Quick Studies (DAN4144.02)

Dana Reitz
T/F 1:40PM-3:30PM (2nd seven weeks)

The Body Acoustic: Toward a Sense of Place (DAN2112.01)

Dana Reitz
T/F 1:40PM-3:30PM (1st seven weeks)

Movement and Language: Colliding Bodies and Words (DAN4408.01)

Levi Gonzalez
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Why Bodies Matter: An Introduction to Dance Studies (DAN2348.02)

Levi Gonzalez
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Music Theory I – Applied Fundamentals (MTH2274.01)

John Kirk
T/F 1:40PM-3:30PM, W 10:30AM-12:20PM (First seven weeks) (1st seven weeks)

Chemistry 1: Chemical Principles (with Lab) (CHE2211.01)

John Bullock
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Linear Algebra (MAT2482.01)

Carly Briggs
M/Th 1:40PM-5:20PM, W 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Multivariable Calculus (MAT4301.02)

Carly Briggs
T/F 8:30AM-12:10P, W 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Mass Affect: Media Culture and Theory (FV2153.01)

Jen Liu, Mariam Ghani, & Senem Pirler
T 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Advanced Voice: Singing in Character (MVO4131.02)

Kerry Ryer-Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Reading and Writing Poetry: Word Choice and Linebreak (LIT4292.01)

Michael Dumanis
W/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Rakugo: Art of Storytelling (JPN4505.01)

Ikuko Yoshida
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.06, section 6)

Kerry Ryer-Parke
W 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.05, section 5)

Kerry Ryer-Parke
T 1:40PM-3:30PM (1st seven weeks)

Reading and Writing Nonfiction: Childhood and Its Aftermaths (LIT4521.02)

Jenny Boully
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Modernizing the Nation: From the Edo Period to the Meiji Period (JPN4120.01)

Ikuko Yoshida
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Virtual Tours of Japan: Explore and Learn About Japan (JPN2113.02)

Ikuko Yoshida
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Sing What You Write (MVO4403.01)

Kerry Ryer-Parke
W 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Advanced Voice (MVO4401.04, section 4)

Kerry Ryer-Parke
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Advanced Voice (MVO4401.03, section 3)

Kerry Ryer-Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Fundamentals of Creative Writing (LIT2394.01)

Jenny Boully
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Sing (MUS2148.02)

Kerry Ryer-Parke & John Kirk
W 3:30PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Sing (MUS2148.01)

Kerry Ryer-Parke & John Kirk
W 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

Future of Work: Individual Capacity (APA2281.02)

Susan Basterfield
M/Th 3:40PM-5:40PM (new time as of 5/25/2020) (2nd module block)

Tristram Shandy and the Pointless Novel (LIT4766.02)

Paul La Farge
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Horror Fiction and Film (LIT2333.01)

Paul La Farge
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Production, Employment, Prices (PEC2263.02)

Lopamudra Banerjee
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Economic Inequality (PEC4124.01)

Lopamudra Banerjee
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Dining Culture in Taiwan and China (CHI2131.01)

Ginger Lin
M/Th 6:30PM-10:10PM (1st seven weeks)

Zen Buddhism (CHI4218.01)

Ginger Lin
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Current Affairs: Taiwan, Hong Kong and China (CHI4217.02)

Ginger Lin
M/Th 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

French Through Films: On connait la chanson and Vers la tendresse (FRE4153.02)

Noëlle Rouxel-Cubberly
Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Labless Projects (PHO2208.02)

May Hemler
M 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

French Through Films: Rue Cases-Nègres and Au revoir les enfants (FRE4152.01)

Noëlle Rouxel-Cubberly
Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Popular Culture and Music in Post-Colonial Africa: From Palm Wine to Kuduro (MHI2253.02)

Joseph Alpar
M/Th 3:30PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Music, Gender, and Sexuality in the Middle East (MHI2252.01)

Joseph Alpar
M/Th 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

Collective Entrepreneurship: Full Circle Leadership (APA2282.02)

Susan Basterfield
M/Th 3:40PM-5:40PM (new time as of 5/25/2020) (2nd seven weeks)

Future of Work: Alternative Organizations (APA2248.01)

David Zicarelli
M/Th 3:40PM-5:40PM (new time as of 5/25/2020) (1st module block)

Educational Software Design (CS2277.01)

Justin Vasselli
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Life Drawing Lab (DRW2118.02)

Colin Brant
M/W 7:00PM-8:50PM (2nd seven weeks)

Make Kitchen Communal Again: Culinary Participation and Storytelling (APA4245.02)

Yoko Inoue
M 3:40PM-5:30PM, M 7:00PM-8:50PM (2nd seven weeks)

The Culinary Triangle and Ceramic Pot (APA2276.02)

Yoko Inoue
W 3:40PM-5:30PM, W 7:00PM-8:50PM (2nd seven weeks)

Geographies of Food: De-industrializing, Decolonizing and Re-indigenizing (APA4244.01)

Yoko Inoue
M, 6:30PM-10:10PM, W 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Literature of the AIDS Pandemic (LIT2513.02)

Michael Dumanis
W/F 8:30AM-10:20AM (2nd seven weeks)

Intermediate Ear Training (MTH4284.02)

Joseph Alpar
M/W 10:30AM-11:30AM, Th 10:30AM-12:20PM (2nd seven weeks)

Intermediate Ear Training (MTH4284.01)

Joseph Alpar
M/W 10:30AM-11:30AM, Th 10:30AM-12:20PM (1st seven weeks)

Adobe Workflow: Photoshop and Bridge (PHO4320.01)

May Hemler
F 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Introduction to Video (Production Tech Intensive) (FV2311.02)

Mariam Ghani
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

La novela de la tierra (SPA4720.01)

Jonathan Pitcher
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

We, Unfortunately, Are Borges (SPA4219.02)

Jonathan Pitcher
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Nature and Artifice 2 (ARC2239.01)

Don Sherefkin
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Intermediate Video Intensive (FV4309.02)

Jen Liu
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Environmental Political Theory: Climate, Coronavirus, and the Commons (POL4258.02)

John Hultgren
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Orientalism and Exoticism (FRE4808.02)

Stephen Shapiro
Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Themes and Version (FRE4807.01)

Stephen Shapiro
Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Advanced Art History Practicum (AH4118.02)

J. Vanessa Lyon
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Hardware and Fasteners (SCU2212.02)

John Umphlett
F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Workshop for Painting and Drawing (PAI4302.02)

Ann Pibal
M/W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Re-Creating the Classics (LIT2318.02)

Marguerite Feitlowitz
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Physics II: Electricity and Magnetism (with lab) (PHY4327.02)

Tim Schroeder
M/Th 8:30AM-12:10PM, W 1:40PM-5:20PM (Lab) (2nd seven weeks)

Intro to Maps and Geographic Information Systems (ES2110.01)

Timothy Schroeder
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Introduction to Game Programming (CS2221.02)

Justin Vasselli
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

Letters to a Young Poet: Rainer Maria Rilke (LIT4528.01)

Mark Wunderlich
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Introduction to Dramaturgy (DRA4281.01)

Maya Cantu
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

History of Theater I (DRA2156.02)

Maya Cantu
M/Th 3:30PM-5:20PM, W 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Collaborative Software Engineering (CS4132.01)

Justin Vasselli
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Playwriting – Storytelling Across Media (DRA2184.01)

Megan Tabaque
M/Th 6:30PM-10:10PM (1st seven weeks)

The Art of Spectacle (DRA4291.02)

Megan Tabaque
M/Th 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

Digital Materiality (MS4101.02)

Brian Michael Murphy
M/W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Digital Life (MS2104.01)

Brian Michael Murphy
M/W 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

In the Public Realm: Chiang Mai, Thailand Art in U.S. Embassy Project (Part 3) (APA4243.02)

Jon Isherwood & Susan Sgorbati
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

L’Afrance: un livre/un film (FRE4607.02)

Noëlle Rouxel-Cubberly
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Directed Projects (PHO4247.02)

Jonathan Kline
M/W 1:40PM-5:20PM, W 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

Philosophies and Formal Elements of Animation and the Moving Image (MA4104.02) (canceled)

Robby Gilbert
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Intro to Animation (MA2106.01) (cancelled)

Robby Gilbert
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Stars and Galaxies (PHY2106.02)

Hugh Crowl
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Political Ideologies in Action: American Conservatism (SCT2107.01)

John Hultgren
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Thresholds of Identity: Films and Novels of Migration (SPA4807.02)

Sarah Harris
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Physics I: Forces and Motion (with lab) (PHY2235.01)

Hugh Crowl
T/F 8:30AM-12:10PM, W 8:30AM-12:10PM (lab) (1st seven weeks)

Light! (DRA2376.02)

Michael Giannitti
Th 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Chamber Music (MPF4230.02)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Advanced Chamber Music (MPF4230.01)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Historical Dress: the 1930’s (DRA2287.02)

Charles Schoonmaker
M/Th 1:40PM-3:30PM (2nd seven weeks)

Beginning Cello (MIN4354.02)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Beginning Cello (MIN2354.01)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (1st seven weeks)

History of Animation (MA2137.01)

Sue Rees
W 6:30PM-10:10PM (1st seven weeks)

Cello (MIN4355.01)

Nathaniel Parke
TBA (1st seven weeks)

Cello (MIN4355.02)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Occhio all’Italia II: Italian Culture in Depth (ITA4218.02)

Barbara Alfano
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Historical Dress: The Jazz Age (DRA2286.01)

Charles Schoonmaker
M/Th 1:40PM-3:30PM (1st seven weeks)

Computer Systems (CS4312.02)

Jim Mahoney
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

Introduction to Computer Science (CS2257.01)

Jim Mahoney
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Evolution: Making Sense Of Aging, Sex, Sociality, Families, and Disease (BIO4318.02)

Kerry Woods
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

In the Public Realm: Chiang Mai, Thailand Art in U.S. Embassy Project (Part 2) (APA4242.01)

Jon isherwood & Susan Sgorbati
T 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Local Landscape A: Ecological Principles (BIO2127.01)

Kerry Woods
M 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Experimental Sound Practices Goes Remote (MSR2123.01)

Senem Pirler
M/Th 1:40PM-3:30PM (1st seven weeks)

Local Landscape B: Field Ecology and Natural History (BIO2126.01)

Kerry Woods
Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Multi-Species Lab (APA2302.02)

Marina Zurkow
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Social Practices: House Music vs Neoliberalism (APA2322.02)

Kenneth Bailey
M/Th 7:00PM-8:50PM (2nd seven weeks)

From Job to Adventure – Designing New Normals in a Post Covid19 World (APA2321.01)

Kenneth Bailey
M/Th 7:00PM-8:50PM (1st seven weeks)

The Scriptorium: Love (WRI2155.02)

Camille Guthrie
T/F 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

The Scriptorium: Love (WRI2155.01)

Camille Guthrie
T/F 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Insider Perspectives on the Francophone World (FRE2103.02)

Stephen Shapiro
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Projects in Sound Practices (MSR4155.02)

Senem Pirler
T 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

The Vessel: Introduction to Ceramics through History (CER2227.01)

Barry Bartlett
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Sound Design for Moving Images (MSR4120.02)

Senem Pirler
Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Ceramics Projects: Exploration in Perspective (CER4170.02)

Barry Bartlett
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Watchmen: Watch US now (AH2287.01)

J. Vanessa Lyon
W 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Ukulele Comprehensive (MIN2230.02)

John Kirk
W 2:10Pm-3:00PM (2nd seven weeks)

Ukulele Comprehensive (MIN2230.01)

John Kirk
W 2:10PM-3:00PM (1st seven weeks)

Mandolin (MIN2229.02)

John Kirk
W 1:10PM-2:00PM (2nd seven weeks)

Mandolin (MIN2229.01)

John Kirk
W 1:10PM-2:00PM (1st seven weeks)

Music Theory I – Applied Fundamentals (MTH2274.02)

John Kirk
T/F 1:40PM-3:30PM, W 10:30AM-12:20PM (2nd seven weeks)

Advanced Art History Practicum (AH4118.01)

J. Vanessa Lyon
T 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Piano (MIN4333.01, section 1)

Yoshiko Sato
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Piano (MIN4333.02, section 2)

Yoshiko Sato
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Advanced Piano – Intensive (MIN4418.01)

Christopher Lewis
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Advanced Piano – Intensive (MIN4418.02)

Christopher Lewis
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

American Theater Now (DRA2151.01)

Jenny Rohn
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Chekhov’s World (DRA4378.02)

Jenny Rohn
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Advanced Chamber Music (MPF4258.02 )

Christopher Lewis
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Advanced Chamber Music (MPF4258.01)

Christopher Lewis
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Graphical Persuasion: Visualizing Data Appropriately (MAT2249.02)

Josef Mundt
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Confidently Unsure: Interpreting Statistical Tests Wisely (MAT2248.01)

Josef Mundt
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Contemporary Ceramics Processes (CER2209.02)

Joshua Primmer
W/F 10:20AM-12:10PM (new time as of 5/27/2020) (2nd seven weeks)

Advanced Piano (MIN4336.01)

Christopher Lewis
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Advanced Piano (MIN4336.02)

Christopher Lewis
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

COVID19: Pandemic Policy (APA2317.01)

Brian Campion
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Influencing the New Administration (APA2320.02)

David Bond & Judith Enck
W 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Running for President in 2020 (APA2319.01)

David Bond & Judith Enck
W 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Piano (MIN4333.03, section 3)

Joan Forsyth
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Piano Lab II (MIN4236.02)

Joan Forsyth
M 3:30PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Piano Lab I (MIN2232.05, section 5)

Joan Forsyth
T 8:30AM-10:20AM (2nd seven weeks)

Piano Lab I (MIN2232.04, section 4)

Joan Forsyth
T 8:30AM-10:20AM (1st seven weeks)

Piano Lab I (MIN2232.03, section 3)

Joan Forsyth
T 1:40PM-3:30PM (new time as of 5/27/2020) (1st seven weeks)

Piano Lab I (MIN2232.02, section 2)

Joan Forsyth
T 1:40PM-3:30PM (2nd seven weeks)

Piano Lab I (MIN2232.01, section 1)

Joan Forsyth
T 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

Redefining Scenography (DRA2308.02)

Michael Giannitti
M 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Design Collaboration: Visualizing the Script (DRA2307.01)

Michael Giannitti
M/Th 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Frequency Rhythmic Assimilation: Drum Set Study with Will Calhoun (MIN4356.02)

Michael Wimberly
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Remote but Intensively Collaborative Composition (MCO4126.01)

Kitty Brazelton
T 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

A Brush with Western Music History 1600-1900+ (MHI2243.01)

Kitty Brazelton
M/W 1:40PM-3:30PM (new time as of 5/27/2020) (1st seven weeks)

Patternmaking: A Remote Class in Flat Pattern Development (DRA4420.01)

Richard MacPike
T/F 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

Prek-5 Education Policy  (APA2318.02)

Brian Campion
M 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

First-Year Dance Intensive (DAN2403.01)

Elena Demyanenko
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Intermediate Painting: From Practice to Discovery (PAI4405.01)

J Blackwell
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Foundations of Photography: Digital Practice (PHO2153.02)

Liz White
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Creating Our Future: Improvisation for a Catastrophe (APA2301.02)

Susan Sgorbati
W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Introduction to Cell Biology (with lab) (BIO4114.02)

Amie McClellan
T/F 8:30AM-12:10PM; W 8:30AM-12:00PM (Lab) (2nd seven weeks)

Genome Jumpstart: An Introduction to Bioinformatic Analysis (BIO2117.01)

Amie McClellan
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

New Work/New Voices (DRA2306.02)

Dina Janis
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Radio Plays: Making Theatre for Radio and Podcast (DRA2305.01)

Dina Janis
M/Th 7:00PM-11:00PM (1st seven weeks)

Experimental Biology: Behavioral Physiology (BIO4312.02)

Blake Jones
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

The Biological Sex Mosaic (BIO2241.01)

Blake Jones
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Theoretical Ethics: The Nature of Moral Judgments (PHI4114.01)

Paul Voice
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Topology (MAT4220.02)

Andrew McIntyre
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Probability (MAT4287.01)

Andrew McIntyre
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Composition Intensives and Music Research Projects (MCO4397.02)

Allen Shawn
TBA (2nd seven weeks)

Composing In Traditional Forms (MCO4396.01)

Allen Shawn
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Advanced Voice (MVO4401.02, section 2)

Thomas Bogdan
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Advanced Voice (MVO4401.01, section 1)

Thomas Bogdan
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.04, section 4)

Thomas Bogdan
F 8:30AM-10:20AM (2nd seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.03, section 3)

Thomas Bogdan
T 8:30AM-10:20AM (2nd seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.02, section 2)

Thomas Bogdan
F 8:30AM-10:20AM (1st seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.01, section 1)

Thomas Bogdan
T 8:30AM-10:20AM (1st seven weeks)

Love & Happiness (PHI2160.02)

Catherine McKeen
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Philosophical Reasoning (PHI2109.01)

Catherine McKeen
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Bass with Bisio (MIN4417.02)

Michael Bisio
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Directing II (DRA4376.02)

Kirk Jackson
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Embodying Shakespeare’s Language (DRA4403.01)

Kirk Jackson
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

If I Loved you Less, I Might be able to Talk about it More: Jane Austen’s Heroines (LIT2510.02)

Manuel Gonzales
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Screenwriting: The Story Studio (LIT2509.01)

Manuel Gonzales
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Language as System and Social Behavior (LIN2101.01)

Thomas Leddy-Cecere
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Reading the Photograph (PHO2306.01)

Jonathan Kline
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Gender, Subsistence, and Agriculture (APA4241.02)

Tatiana Abatemarco
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Understanding Food Insecurity in Bennington 2 (APA2253.01)

Tatiana Abatemarco & Susan Sgorbati
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Structures of Power in Society (ANT2210.01)

Miroslava Prazak
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Other People’s Worlds (ANT4129.02)

Miroslava Prazak
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Conflict Resolution: Theory & Practice (MED2116.01)

Michael M. Cohen
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Wicked Problems and Diabolical Dilemmas (HIS4235.02)

Eileen Scully
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Governing America (HIS2257.01)

Eileen Scully
M/Th 6:30PM-10:10PM (1st seven weeks)

The Post-Pandemic House (ARC4402.02)

Don Sherefkin
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)