Bass Intensive (MIN4026.01)

Michael Bisio
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Bass with Bisio (MIN4417.01)

Michael Bisio
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Brass/Trumpet (MIN2221.01)

Chris Rose
TBA (1st seven weeks)

Dalcroze Eurhythmics: Time, Space, Energy (MFN2174.01)

Chris Rose
F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Modern Guitar (MIN4224.01)

Hui Cox
TBA (1st seven weeks)

Intermediate Guitar (MIN4025.01)

Hui Cox
W 1:00PM-1:50PM (1st seven weeks)

Beginning Guitar (MIN2247.02, section 2)

Hui Cox
W 11:00AM-11:50AM (1st seven weeks)

Beginning Guitar (MIN2247.01, section 1)

Hui Cox
W 10:00AM-10:50AM (1st seven weeks)

Reading and Writing: Autofiction (LIT4522.01)

Benjamin Anastas
W/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Chromophilia: Explorations in Color (PAI2111.01)

Ann Pibal
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Dance Workshop (DAN2000.01)

Dana Reitz
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Tessellation (DRW2265.01)

Farhad Mirza
M/Th 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Beginning Violin (MIN2241.01)

Kaori Washiyama
TBA (1st seven weeks)

Violin/Viola (MIN4345.01)

Kaori Washiyama
TBA (1st seven weeks)

Child Development (PSY2212.01)

Emily Waterman
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Chemistry 2 (with Lab) (CHE4302.01)

Amber Hancock
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Migration, Identity, & Belonging (PSY4379.01)

Özge Savaş
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Social Inquiry in an Age of Upheaval (SCT2143.01)

David Bond
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Mail Art (VA2229.01)

Anne Thompson
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Jazz Ensemble (MPF4250.01)

Jen Allen
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Jazz Theory I (MTH2280.01)

Jen Allen
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Advanced Film/Video Projects IA (FV4254.01)

Mariam Ghani
M 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

GANAS (APA4154.01)

Jonathan Pitcher
W 6:30PM-10:10PM (1st seven weeks)

Introduction to Drawing and 2D images: Sketchbook/Journal/Woodcut (PRI2124.01)

Thorsten Dennerline
M/W 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Form to Function: The Chair (SCU2303.01)

Jon Isherwood & John Umphlett
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Movement Practice: Advanced Dance Technique (DAN4344.01)

Mina Nishimura
M/Th 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Non-Stop Moving (DAN4359.01)

Kota Yamazaki
W 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Movement Practice: Material for the Spine (DAN2168.01)

Maura Gahan, MFA Teaching Fellow
T/F 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Artist’s Portfolio (DAN4366.01)

Dana Reitz
T/F 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

The Body Acoustic: Toward a Sense of Place (DAN2112.01)

Dana Reitz
T/F 1:40PM-3:30PM (1st seven weeks)

Movement and Language: Colliding Bodies and Words (DAN4408.01)

Levi Gonzalez
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Music Theory I – Applied Fundamentals (MTH2274.01)

John Kirk
T/F 1:40PM-3:30PM, W 10:30AM-12:20PM (First seven weeks) (1st seven weeks)

Chemistry 1: Chemical Principles (with Lab) (CHE2211.01)

John Bullock
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Linear Algebra (MAT2482.01)

Carly Briggs
M/Th 1:40PM-5:20PM, W 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Mass Affect: Media Culture and Theory (FV2153.01)

Jen Liu, Mariam Ghani, & Senem Pirler
T 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Reading and Writing Poetry: Word Choice and Linebreak (LIT4292.01)

Michael Dumanis
W/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Rakugo: Art of Storytelling (JPN4505.01)

Ikuko Yoshida
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.05, section 5)

Kerry Ryer-Parke
T 1:40PM-3:30PM (1st seven weeks)

Modernizing the Nation: From the Edo Period to the Meiji Period (JPN4120.01)

Ikuko Yoshida
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Virtual Tours of Japan: Explore and Learn About Japan (JPN2113.02)

Ikuko Yoshida
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Sing What You Write (MVO4403.01)

Kerry Ryer-Parke
W 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Advanced Voice (MVO4401.04, section 4)

Kerry Ryer-Parke
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Fundamentals of Creative Writing (LIT2394.01)

Jenny Boully
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Sing (MUS2148.01)

Kerry Ryer-Parke & John Kirk
W 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

Horror Fiction and Film (LIT2333.01)

Paul La Farge
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Economic Inequality (PEC4124.01)

Lopamudra Banerjee
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Dining Culture in Taiwan and China (CHI2131.01)

Ginger Lin
M/Th 6:30PM-10:10PM (1st seven weeks)

Zen Buddhism (CHI4218.01)

Ginger Lin
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

French Through Films: Rue Cases-Nègres and Au revoir les enfants (FRE4152.01)

Noëlle Rouxel-Cubberly
Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Music, Gender, and Sexuality in the Middle East (MHI2252.01)

Joseph Alpar
M/Th 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

Educational Software Design (CS2277.01)

Justin Vasselli
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Geographies of Food: De-industrializing, Decolonizing and Re-indigenizing (APA4244.01)

Yoko Inoue
M, 6:30PM-10:10PM, W 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Intermediate Ear Training (MTH4284.01)

Joseph Alpar
M/W 10:30AM-11:30AM, Th 10:30AM-12:20PM (1st seven weeks)

Adobe Workflow: Photoshop and Bridge (PHO4320.01)

May Hemler
F 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

La novela de la tierra (SPA4720.01)

Jonathan Pitcher
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Nature and Artifice 2 (ARC2239.01)

Don Sherefkin
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Themes and Version (FRE4807.01)

Stephen Shapiro
Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Intro to Maps and Geographic Information Systems (ES2110.01)

Timothy Schroeder
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Letters to a Young Poet: Rainer Maria Rilke (LIT4528.01)

Mark Wunderlich
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Introduction to Dramaturgy (DRA4281.01)

Maya Cantu
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Collaborative Software Engineering (CS4132.01)

Justin Vasselli
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Playwriting – Storytelling Across Media (DRA2184.01)

Megan Tabaque
M/Th 6:30PM-10:10PM (1st seven weeks)

Digital Life (MS2104.01)

Brian Michael Murphy
M/W 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Intro to Animation (MA2106.01)

Robby Gilbert
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Political Ideologies in Action: American Conservatism (SCT2107.01)

John Hultgren
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Physics I: Forces and Motion (with lab) (PHY2235.01)

Hugh Crowl
T/F 8:30AM-12:10PM, W 8:30AM-12:10PM (lab) (1st seven weeks)

Advanced Chamber Music (MPF4230.01)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Beginning Cello (MIN2354.01)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Cello (MIN4355.01)

Nathaniel Parke
TBA (1st seven weeks)

Historical Dress: The Jazz Age (DRA2286.01)

Charles Schoonmaker
M/Th 1:40PM-3:30PM (1st seven weeks)

Introduction to Computer Science (CS2257.01)

Jim Mahoney
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

In the Public Realm: Chiang Mai, Thailand Art in U.S. Embassy Project (Part 2) (APA4242.01)

Jon isherwood & Susan Sgorbati
T 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Local Landscape A: Ecological Principles (BIO2127.01)

Kerry Woods
M 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Experimental Sound Practices Goes Remote (MSR2123.01)

Senem Pirler
M/Th 1:40PM-3:30PM (1st seven weeks)

Local Landscape B: Field Ecology and Natural History (BIO2126.01)

Kerry Woods
Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

From Job to Adventure – Designing New Normals in a Post Covid19 World (APA2321.01)

Kenneth Bailey
M/Th 7:00PM-8:50PM (1st seven weeks)

The Scriptorium: Love (WRI2155.01)

Camille Guthrie
T/F 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Insider Perspectives on the Francophone World (FRE2103.02)

Stephen Shapiro
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

The Vessel: Introduction to Ceramics through History (CER2227.01)

Barry Bartlett
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Watchmen: Watch US now (AH2287.01)

J. Vanessa Lyon
W 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Ukulele Comprehensive (MIN2230.01)

John Kirk
W 2:10PM-3:00PM (1st seven weeks)

Mandolin (MIN2229.01)

John Kirk
W 1:10PM-2:00PM (1st seven weeks)

Advanced Art History Practicum (AH4118.01)

J. Vanessa Lyon
T 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Piano (MIN4333.01, section 1)

Yoshiko Sato
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Advanced Piano – Intensive (MIN4418.01)

Christopher Lewis
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

American Theater Now (DRA2151.01)

Jenny Rohn
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Advanced Chamber Music (MPF4258.01)

Christopher Lewis
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Confidently Unsure: Interpreting Statistical Tests Wisely (MAT2248.01)

Josef Mundt
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Advanced Piano (MIN4336.01)

Christopher Lewis
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

COVID19: Pandemic Policy (APA2317.01)

Brian Campion
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Running for President in the Age of COVID (APA2319.01)

David Bond & Judith Enck
W 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Piano Lab I (MIN2232.04, section 4)

Joan Forsyth
T 8:30AM-10:20AM (1st seven weeks)

Piano Lab I (MIN2232.03, section 3)

Joan Forsyth
T 1:40PM-3:30PM (new time as of 5/27/2020) (1st seven weeks)

Piano Lab I (MIN2232.01, section 1)

Joan Forsyth
T 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

Design Collaboration: Visualizing the Script (DRA2307.01)

Michael Giannitti
M/Th 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Remote but Intensively Collaborative Composition (MCO4126.01)

Kitty Brazelton
T 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

A Brush with Western Music History 1600-1900+ (MHI2243.01)

Kitty Brazelton
M/W 1:40PM-3:30PM (new time as of 5/27/2020) (1st seven weeks)

Patternmaking: A Remote Class in Flat Pattern Development (DRA4420.01)

Richard MacPike
T/F 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

First-Year Dance Intensive (DAN2403.01)

Elena Demyanenko
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Intermediate Painting: From Practice to Discovery (PAI4405.01)

J Blackwell
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Genome Jumpstart: An Introduction to Bioinformatic Analysis (BIO2117.01)

Amie McClellan
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Radio Plays: Making Theatre for Radio and Podcast (DRA2305.01)

Dina Janis
M/Th 7:00PM-11:00PM (1st seven weeks)

The Biological Sex Mosaic (BIO2241.01)

Blake Jones
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Theoretical Ethics: The Nature of Moral Judgments (PHI4114.01)

Paul Voice
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Probability (MAT4287.01)

Andrew McIntyre
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Composing In Traditional Forms (MCO4396.01)

Allen Shawn
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Advanced Voice (MVO4401.01, section 1)

Thomas Bogdan
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.02, section 2)

Thomas Bogdan
F 8:30AM-10:20AM (1st seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.01, section 1)

Thomas Bogdan
T 8:30AM-10:20AM (1st seven weeks)

Philosophical Reasoning (PHI2109.01)

Catherine McKeen
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Embodying Shakespeare’s Language (DRA4403.01)

Kirk Jackson
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Screenwriting: The Story Studio (LIT2509.01)

Manuel Gonzales
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Language as System and Social Behavior (LIN2101.01)

Thomas Leddy-Cecere
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Reading the Photograph (PHO2306.01)

Jonathan Kline
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Understanding Food Insecurity in Bennington 2 (APA2253.01)

Tatiana Abatemarco & Susan Sgorbati
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Structures of Power in Society (ANT2210.01)

Miroslava Prazak
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Conflict Resolution: Theory & Practice (MED2116.01)

Michael M. Cohen
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Governing America (HIS2257.01)

Eileen Scully
M/Th 6:30PM-10:10PM (1st seven weeks)