Belarus: A Critical Understanding Of Democracy (POP2279.02)

Susan Sgorbati
T 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Computational Craft (DA2114.02)

Dakota Pace
M/Th 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Governing America (HIS2257.02)

Eileen Scully
M/Th 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

Piano Lab II (MIN4236.01)

Joan Forsyth
M 3:40PM-5:30PM (new time as of 8/31/2020) (1st seven weeks)

Leo Tolstoy’s Anna Karenina (LIT2418.02)

Alexandar Mihailovic
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Theater Games and Improvisation (DRA2123.02)

Shawtane Bowen
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Projects in Experimental Animation (MA4211.02)

Sue Rees
W 6:30PM-10:10PM, F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Garment Construction (DRA4406.02)

Richard MacPike
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

Introduction to Vectorworks (DRA2309.02)

Seancolin Hankins
T/F 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Intermediate Video Intensive (FV4309.03)

Jen Liu
F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Jazz Piano (MIN4240.02)

Jennifer Allen
TBA (2nd seven weeks)

Piano Lab I (MIN2232.06, section 6)

Joan Forsyth
T 3:40PM-5:30PM (new time as of 8/31/2020) (2nd seven weeks)

Bass Intensive (MIN4026.02)

Michael Bisio
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Brass/Trumpet (MIN2221.02)

Chris Rose
TBA (2nd seven weeks)

Modern Guitar (MIN4224.02)

Hui Cox
TBA (2nd seven weeks)

Intermediate Guitar (MIN4025.02)

Hui Cox
W 1:00PM-1:50PM (2nd seven weeks)

Beginning Guitar (MIN2247.04, section 4)

Hui Cox
W 11:00AM-11:50AM (2nd seven weeks)

Beginning Guitar (MIN2247.03, section e)

Hui Cox
W 10:00AM-10:50AM (2nd seven weeks)

The Jazz Age Revisited (LIT2304.02)

Benjamin Anastas
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Visual Arts Lecture Series (VALS) (VA2999.02)

J. Vanessa Lyon
T 7:00PM-8:30PM (2nd seven weeks)

Soup Thinking/Thinking Soup (APA2185.02)

Ben Hall
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Up/Side/Down: Drawing = Movement (DRW2164.02)

J Blackwell & Elena Demyanenko
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

A Brush with Western Music History 800-1600 (MHI2242.02)

Kitty Brazelton
M/W 1:40PM-3:30PM (new time as of 5/27/2020) (2nd seven weeks)

Remote but Intensively Collaborative Composition—again, new crew (MCO4127.02)

Kitty Brazelton
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Crash and Learn: Latin American Art since Independence in Intensive Beginner’s Spanish (SPA2112.02)

Jonathan Pitcher
M/W/Th 8:30AM-10:20AM (2nd seven weeks)

Anti-Perspective (DRW4402.02)

Farhad Mirza
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Beginning Violin (MIN2241.02)

Kaori Washiyama
TBA (2nd seven weeks)

Violin/Viola (MIN4345.02)

Kaori Washiyama
TBA (2nd seven weeks)

Psychological Study of Sex and Gender (PSY2240.02)

Özge Savaş
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

The Magic of Adolescence (PSY4380.02)

Emily Waterman
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Jazz Ensemble (MPF4250.02)

Jen Allen
F 1:00PM-2:50PM (new time as of 8/24/2020) (2nd seven weeks)

Advanced Restorative Justice Seminar (APA4251.02)

Alisa Del Tufo
M/Th 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Jazz Theory II (MTH2279.02)

Jen Allen
M 8:30AM-12:10PM (new time as of 5/29/2020) (2nd seven weeks)

Advanced Film/Video Projects IB (FV4255.02)

Mariam Ghani
T 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Earth Requiem (MIN2346.02)

Joan Forsyth
M 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

GANAS (APA4154.02) (cancelled)

Jonathan Pitcher
W 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.07, section 7)

Kerry Ryer-Parke
T 1:40PM-3:30PM (2nd seven weeks)

Typography for Artists and Designers (PRI4213.02)

Thorsten Dennerline
M/W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Movement Practice: Beginning Dance Technique (DAN2121.02)

Mina Nishimura
T/F 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Dance Teleportation: Beyond Space and Time (DAN4686.02)

Kota Yamazaki
W 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Tuning Scores for the Present Moment (DAN4334.02)

Maura Gahan, MFA Teaching Fellow
T/F 3:40PM-5:30PM (new time as of 8/31/2020) (2nd seven weeks)

Silkscreen Printmaking (Serigraphy)/ DIY Silkscreen Printmaking (PRI2122.02)

Corinne Rhodes
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Quick Studies (DAN4144.02)

Dana Reitz
T/F 1:40PM-3:30PM (2nd seven weeks)

Why Bodies Matter: An Introduction to Dance Studies (DAN2348.02)

Levi Gonzalez
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Multivariable Calculus (MAT4301.02)

Carly Briggs
T/F 8:30AM-12:10P, W 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Voice: Singing in Character (MVO4131.02)

Kerry Ryer-Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.06, section 6)

Kerry Ryer-Parke
W 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Reading and Writing Nonfiction: Childhood and Its Aftermaths (LIT4521.02)

Jenny Boully
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Voice (MVO4401.03, section 3)

Kerry Ryer-Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Sing (MUS2148.02)

Kerry Ryer-Parke & John Kirk
W, 3:40PM-4:40PM, F 9:20AM-10:10AM (new time as of 8/31/2020) (2nd seven weeks)

Tristram Shandy and the Pointless Novel (LIT4766.02)

Paul La Farge
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Production, Employment, Prices (PEC2263.02)

Lopamudra Banerjee
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Current Affairs: Taiwan, Hong Kong and China (CHI4217.02)

Ginger Lin
M/Th 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

French Through Films: On connait la chanson and Vers la tendresse (FRE4153.02)

Noëlle Rouxel-Cubberly
Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Labless Projects (PHO2208.02)

May Hemler
M 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Popular Culture and Music in Post-Colonial Africa: From Palm Wine to Kuduro (MHI2253.02)

Joseph Alpar
M/Th 3:40PM-5:30PM (new time as of 8/31/2020) (2nd seven weeks)

Collective Entrepreneurship: Full Circle Leadership (APA2282.02)

Alanna Irving
M/Th 3:40PM-5:40PM (new time as of 5/25/2020) (2nd seven weeks)

Life Drawing Lab (DRW2118.02)

Colin Brant
M/W 7:00PM-8:50PM (2nd seven weeks)

Make Kitchen Communal Again: Culinary Participation and Storytelling (APA4245.02)

Yoko Inoue
M 3:40PM-5:30PM, M 7:00PM-8:50PM (2nd seven weeks)

The Culinary Triangle and Ceramic Pot (APA2276.02)

Yoko Inoue
W 3:40PM-5:30PM, W 7:00PM-8:50PM (2nd seven weeks)

Literature of the AIDS Pandemic (LIT2513.02)

Michael Dumanis
W/F 8:30AM-10:20AM (2nd seven weeks)

Intermediate Ear Training (MTH4284.02)

Joseph Alpar
M/W 10:30AM-11:30AM, Th 10:30AM-12:20PM (2nd seven weeks)

Introduction to Video (Production Tech Intensive) (FV2311.02)

Mariam Ghani
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

We, Unfortunately, Are Borges (SPA4219.02)

Jonathan Pitcher
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Intermediate Video Intensive (FV4309.02)

Jen Liu
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Environmental Political Theory: Climate, Coronavirus, and the Commons (POL4258.02)

John Hultgren
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Orientalism and Exoticism (FRE4808.02)

Stephen Shapiro
Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Advanced Art History Practicum (AH4118.02)

J. Vanessa Lyon
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Hardware and Fasteners (SCU2212.02)

John Umphlett
F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Workshop for Painting and Drawing (PAI4302.02)

Ann Pibal
M/W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Re-Creating the Classics (LIT2318.02)

Marguerite Feitlowitz
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Physics II: Electricity and Magnetism (with lab) (PHY4327.02)

Tim Schroeder
M/Th 8:30AM-12:10PM, W 1:40PM-5:20PM (Lab) (2nd seven weeks)

Introduction to Game Programming (CS2221.02)

Justin Vasselli
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

History of Theater I (DRA2156.02)

Maya Cantu
M/Th 3:40PM-5:30PM, W 10:20AM-12:10PM (new time as of 8/31/2020) (2nd seven weeks)

The Art of Spectacle (DRA4291.02)

Megan Tabaque
M/Th 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

Digital Materiality (MS4101.02)

Brian Michael Murphy
M/W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

In the Public Realm: Chiang Mai, Thailand Art in U.S. Embassy Project (Part 3) (APA4243.02)

Jon Isherwood & Susan Sgorbati
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

L’Afrance: un livre/un film (FRE4607.02)

Noëlle Rouxel-Cubberly
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Directed Projects (PHO4247.02)

Jonathan Kline
M/W 1:40PM-5:20PM, W 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

Philosophies and Formal Elements of Animation and the Moving Image (MA4104.02) (canceled)

Robby Gilbert
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Stars and Galaxies (PHY2106.02)

Hugh Crowl
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Thresholds of Identity: Films and Novels of Migration (SPA4807.02)

Sarah Harris
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Light! (DRA2376.02)

Michael Giannitti
Th 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Chamber Music (MPF4230.02)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Historical Dress: the 1930’s (DRA2287.02)

Charles Schoonmaker
M/Th 1:40PM-3:30PM (2nd seven weeks)

Beginning Cello (MIN4354.02)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Cello (MIN4355.02)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Occhio all’Italia II: Italian Culture in Depth (ITA4218.02)

Barbara Alfano
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Computer Systems (CS4312.02)

Jim Mahoney
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

Evolution: Making Sense Of Aging, Sex, Sociality, Families, and Disease (BIO4318.02)

Kerry Woods
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Multi-Species Lab (APA2302.02)

Marina Zurkow
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Social Practices: House Music vs Neoliberalism (APA2322.02)

Kenneth Bailey
M/Th 7:00PM-8:50PM (2nd seven weeks)

The Scriptorium: Love (WRI2155.02)

Camille Guthrie
T/F 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Projects in Sound Practices (MSR4155.02)

Senem Pirler
T 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Sound Design for Moving Images (MSR4120.02)

Senem Pirler
Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Ceramics Projects: Exploration in Perspective (CER4170.02)

Barry Bartlett
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Ukulele Comprehensive (MIN2230.02)

John Kirk
W 2:10Pm-3:00PM (2nd seven weeks)

Mandolin (MIN2229.02)

John Kirk
W 1:10PM-2:00PM (2nd seven weeks)

Music Theory I – Applied Fundamentals (MTH2274.02)

John Kirk
T/F 1:40PM-3:30PM, W 10:30AM-12:20PM (2nd seven weeks)

Piano (MIN4333.02, section 2)

Yoshiko Sato
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Advanced Piano – Intensive (MIN4418.02)

Christopher Lewis
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

Chekhov’s World (DRA4378.02)

Jenny Rohn
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Advanced Chamber Music (MPF4258.02 )

Christopher Lewis
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Graphical Persuasion: Visualizing Data Appropriately (MAT2249.02)

Josef Mundt
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Contemporary Ceramics Processes (CER2209.02)

Joshua Primmer
W/F 10:20AM-12:10PM (new time as of 5/27/2020) (2nd seven weeks)

Advanced Piano (MIN4336.02)

Christopher Lewis
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Influencing the New Administration (APA2320.02)

David Bond & Judith Enck
W 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Piano (MIN4333.03, section 3)

Joan Forsyth
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Piano Lab II (MIN4236.02)

Joan Forsyth
M 3:40PM-5:30PM (new time as of 8/31/2020) (2nd seven weeks)

Piano Lab I (MIN2232.05, section 5)

Joan Forsyth
T 8:30AM-10:20AM (2nd seven weeks)

Piano Lab I (MIN2232.02, section 2)

Joan Forsyth
T 1:40PM-3:30PM (2nd seven weeks)

Redefining Scenography (DRA2308.02)

Michael Giannitti
M 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Frequency Rhythmic Assimilation: Drum Set Study with Will Calhoun (MIN4356.02)

Michael Wimberly
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Prek-5 Education Policy  (APA2318.02)

Brian Campion
M 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Foundations of Photography: Digital Practice (PHO2153.02)

Liz White
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Creating Our Future: Improvisation for a Catastrophe (APA2301.02)

Susan Sgorbati
W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Introduction to Cell Biology (with lab) (BIO4114.02)

Amie McClellan
T/F 8:30AM-12:10PM; W 8:30AM-12:00PM (Lab) (2nd seven weeks)

New Work/New Voices (DRA2306.02)

Dina Janis
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Experimental Biology: Behavioral Physiology (BIO4312.02)

Blake Jones
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Topology (MAT4220.02)

Andrew McIntyre
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Composition Intensives and Music Research Projects (MCO4397.02)

Allen Shawn
TBA (2nd seven weeks)

Advanced Voice (MVO4401.02, section 2)

Thomas Bogdan
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.04, section 4)

Thomas Bogdan
F 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.03, section 3)

Thomas Bogdan
T 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Love & Happiness (PHI2160.02)

Catherine McKeen
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Bass with Bisio (MIN4417.02)

Michael Bisio
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Directing II (DRA4376.02)

Kirk Jackson
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

If I Loved you Less, I Might be able to Talk about it More: Jane Austen’s Heroines (LIT2510.02)

Manuel Gonzales
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Gender, Subsistence, and Agriculture (APA4241.02)

Tatiana Abatemarco
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Other People’s Worlds (ANT4129.02)

Miroslava Prazak
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Wicked Problems and Diabolical Dilemmas (HIS4235.02)

Eileen Scully
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

The Post-Pandemic House (ARC4402.02)

Don Sherefkin
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)