The Jazz Age Revisited (LIT2304.02)

Benjamin Anastas
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Reading and Writing: Autofiction (LIT4522.01)

Benjamin Anastas
W/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Chromophilia: Explorations in Color (PAI2111.01)

Ann Pibal
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Soup Thinking/Thinking Soup (APA2185.02)

Ben Hall
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Up/Side/Down: Drawing = Movement (DRW2164.02)

J Blackwell & Elena Demyanenko
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Graduate Seminar on Pedagogy and Public Action (APA5103.01)

Susan Sgobati
Synchronously TBA (Advanced/senior work)

Psychological Study of Sex and Gender (PSY2240.02)

Özge Savaş
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

The Magic of Adolescence (PSY4380.02)

Emily Waterman
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Child Development (PSY2212.01)

Emily Waterman
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Chemistry 2 (with Lab) (CHE4302.01)

Amber Hancock
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Migration, Identity, & Belonging (PSY4379.01)

Özge Savaş
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Mail Art (VA2229.01)

Anne Thompson
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Typography for Artists and Designers (PRI4213.02)

Thorsten Dennerline
M/W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Introduction to Drawing and 2D images: Sketchbook/Journal/Woodcut (PRI2124.01)

Thorsten Dennerline
M/W 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Form to Function: The Chair (SCU2303.01)

Jon Isherwood & John Umphlett
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Graduate Teaching Fellow Assistantship in Dance (DAN5304.01)

Dana Reitz
Synchronously TBA (Advanced/senior work)

Movement and Language: Colliding Bodies and Words (DAN4408.01)

Levi Gonzalez
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Why Bodies Matter: An Introduction to Dance Studies (DAN2348.02)

Levi Gonzalez
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Music Theory I – Applied Fundamentals (MTH2274.01)

John Kirk
T/F 1:40PM-3:30PM, W 10:30AM-12:20PM (First seven weeks) (1st seven weeks)

Chemistry 1: Chemical Principles (with Lab) (CHE2211.01)

John Bullock
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Linear Algebra (MAT2482.01)

Carly Briggs
M/Th 1:40PM-5:20PM, W 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Multivariable Calculus (MAT4301.02)

Carly Briggs
T/F 8:30AM-12:10P, W 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Special Projects in Advanced Japanese (JPN4705.01)

Ikuko Yoshida
W 8:30AM-12:10PM (Advanced/senior work)

Reading and Writing Poetry: Word Choice and Linebreak (LIT4292.01)

Michael Dumanis
W/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Rakugo: Art of Storytelling (JPN4505.01)

Ikuko Yoshida
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Reading and Writing Nonfiction: Childhood and Its Aftermaths (LIT4521.02)

Jenny Boully
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Modernizing the Nation: From the Edo Period to the Meiji Period (JPN4120.01)

Ikuko Yoshida
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Virtual Tours of Japan: Explore and Learn About Japan (JPN2113.02)

Ikuko Yoshida
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Fundamentals of Creative Writing (LIT2394.01)

Jenny Boully
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Tristram Shandy and the Pointless Novel (LIT4766.02)

Paul La Farge
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Horror Fiction and Film (LIT2333.01)

Paul La Farge
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Production, Employment, Prices (PEC2263.02)

Lopamudra Banerjee
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Economic Inequality (PEC4124.01)

Lopamudra Banerjee
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Dining Culture in Taiwan and China (CHI2131.01)

Ginger Lin
M/Th 6:30PM-10:10PM (1st seven weeks)

Zen Buddhism (CHI4218.01)

Ginger Lin
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Current Affairs: Taiwan, Hong Kong and China (CHI4217.02)

Ginger Lin
M/Th 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

Geographies of Food: De-industrializing, Decolonizing and Re-indigenizing (APA4244.01)

Yoko Inoue
M, 6:30PM-10:10PM, W 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Introduction to Video (Production Tech Intensive) (FV2311.02)

Mariam Ghani
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

La novela de la tierra (SPA4720.01)

Jonathan Pitcher
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

We, Unfortunately, Are Borges (SPA4219.02)

Jonathan Pitcher
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Nature and Artifice 2 (ARC2239.01)

Don Sherefkin
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Environmental Political Theory: Climate, Coronavirus, and the Commons (POL4258.02)

John Hultgren
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Orientalism and Exoticism (FRE4808.02)

Stephen Shapiro
Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Advanced Workshop for Painting and Drawing (PAI4302.02)

Ann Pibal
M/W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Re-Creating the Classics (LIT2318.02)

Marguerite Feitlowitz
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Senior Projects in Literature (LIT4498.01)

Marguerite Feitlowitz
M/Th 10:20AM-12:10PM (Advanced/senior work)

Physics II: Electricity and Magnetism (with lab) (PHY4327.02)

Tim Schroeder
M/Th 8:30AM-12:10PM, W 1:40PM-5:20PM (Lab) (2nd seven weeks)

Intro to Maps and Geographic Information Systems (ES2110.01)

Timothy Schroeder
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Introduction to Game Programming (CS2221.02)

Justin Vasselli
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

Letters to a Young Poet: Rainer Maria Rilke (LIT4528.01)

Mark Wunderlich
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Introduction to Dramaturgy (DRA4281.01)

Maya Cantu
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

History of Theater I (DRA2156.02)

Maya Cantu
M/Th 3:30PM-5:20PM, W 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Collaborative Software Engineering (CS4132.01)

Justin Vasselli
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Playwriting – Storytelling Across Media (DRA2184.01)

Megan Tabaque
M/Th 6:30PM-10:10PM (1st seven weeks)

The Art of Spectacle (DRA4291.02)

Megan Tabaque
M/Th 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

Digital Materiality (MS4101.02)

Brian Michael Murphy
M/W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Digital Life (MS2104.01)

Brian Michael Murphy
M/W 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

L’Afrance: un livre/un film (FRE4607.02)

Noëlle Rouxel-Cubberly
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Directed Projects (PHO4247.02)

Jonathan Kline
M/W 1:40PM-5:20PM, W 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

Philosophies and Formal Elements of Animation and the Moving Image (MA4104.02)

Robby Gilbert
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Intro to Animation (MA2106.01)

Robby Gilbert
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Stars and Galaxies (PHY2106.02)

Hugh Crowl
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Political Ideologies in Action: American Conservatism (SCT2107.01)

John Hultgren
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Thresholds of Identity: Films and Novels of Migration (SPA4807.02)

Sarah Harris
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Physics I: Forces and Motion (with lab) (PHY2235.01)

Hugh Crowl
T/F 8:30AM-12:10PM, W 8:30AM-12:10PM (lab) (1st seven weeks)

Occhio all’Italia II: Italian Culture in Depth (ITA4218.02)

Barbara Alfano
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Computer Systems (CS4312.02)

Jim Mahoney
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

Introduction to Computer Science (CS2257.01)

Jim Mahoney
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Evolution: Making Sense Of Aging, Sex, Sociality, Families, and Disease (BIO4318.02)

Kerry Woods
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Projects in Sculpture: Making It Personal (SCU4797.01)

Jon Isherwood
W 8:30AM-12:10PM (Advanced/senior work)

Multi-Species Lab (APA2302.02)

Marina Zurkow
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Insider Perspectives on the Francophone World (FRE2103.02)

Stephen Shapiro
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

The Vessel: Introduction to Ceramics through History (CER2227.01)

Barry Bartlett
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Ceramics Projects: Exploration in Perspective (CER4170.02)

Barry Bartlett
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Music Theory I – Applied Fundamentals (MTH2274.02)

John Kirk
T/F 1:40PM-3:30PM, W 10:30AM-12:20PM (2nd seven weeks)

Senior Seminar in Society, Culture, and Thought (SCT4750.03 (section 3))

David Bond
W 1:40PM-5:20PM (Advanced/senior work)

American Theater Now (DRA2151.01)

Jenny Rohn
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Chekhov’s World (DRA4378.02)

Jenny Rohn
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

COVID19: Pandemic Policy (APA2317.01)

Brian Campion
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Prek-5 Education Policy  (APA2318.02)

Brian Campion
M 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

First-Year Dance Intensive (DAN2403.01)

Elena Demyanenko
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Intermediate Painting: From Practice to Discovery (PAI4405.01)

J Blackwell
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Foundations of Photography: Digital Practice (PHO2153.02)

Liz White
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Senior Seminar in Society, Culture, and Thought (SCT4750.02 (section 2))

Paul Voice
T 1:40PM-5:20PM (Advanced/senior work)

Introduction to Cell Biology (with lab) (BIO4114.02)

Amie McClellan
T/F 8:30AM-12:10PM; W 8:30AM-12:00PM (Lab) (2nd seven weeks)

Genome Jumpstart: An Introduction to Bioinformatic Analysis (BIO2117.01)

Amie McClellan
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

New Work/New Voices (DRA2306.02)

Dina Janis
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Radio Plays: Making Theatre for Radio and Podcast (DRA2305.01)

Dina Janis
M/Th 7:00PM-11:00PM (1st seven weeks)

Experimental Biology: Behavioral Physiology (BIO4312.02)

Blake Jones
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

The Biological Sex Mosaic (BIO2241.01)

Blake Jones
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Theoretical Ethics: The Nature of Moral Judgments (PHI4114.01)

Paul Voice
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Topology (MAT4220.02)

Andrew McIntyre
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Probability (MAT4287.01)

Andrew McIntyre
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Composition Intensives and Music Research Projects (MCO4397.02)

Allen Shawn
TBA (2nd seven weeks)

Composing In Traditional Forms (MCO4396.01)

Allen Shawn
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Advanced Voice (MVO4401.01, section 1)

Thomas Bogdan
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Love & Happiness (PHI2160.02)

Catherine McKeen
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Philosophical Reasoning (PHI2109.01)

Catherine McKeen
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Directing II (DRA4376.02)

Kirk Jackson
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Embodying Shakespeare’s Language (DRA4403.01)

Kirk Jackson
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

If I Loved you Less, I Might be able to Talk about it More: Jane Austen’s Heroines (LIT2510.02)

Manuel Gonzales
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Screenwriting: The Story Studio (LIT2509.01)

Manuel Gonzales
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Language as System and Social Behavior (LIN2101.01)

Thomas Leddy-Cecere
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Senior Seminar in Society, Culture, and Thought (SCT4750.01 (section 1))

Thomas Leddy-Cecere
W 1:40PM-5:20PM (Advanced/senior work)

Reading the Photograph (PHO2306.01)

Jonathan Kline
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Gender, Subsistence, and Agriculture (APA4241.02)

Tatiana Abatemarco
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Understanding Food Insecurity in Bennington 2 (APA2253.01)

Tatiana Abatemarco & Susan Sgorbati
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Structures of Power in Society (ANT2210.01)

Miroslava Prazak
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Other People’s Worlds (ANT4129.02)

Miroslava Prazak
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Conflict Resolution: Theory & Practice (MED2116.01)

Michael M. Cohen
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Wicked Problems and Diabolical Dilemmas (HIS4235.02)

Eileen Scully
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Governing America (HIS2257.01)

Eileen Scully
M/Th 6:30PM-10:10PM (1st seven weeks)

The Post-Pandemic House (ARC4402.02)

Don Sherefkin
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)