Dalcroze Eurhythmics: Time, Space, Energy (MFN2174.01)

Chris Rose
F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Understanding and Responding to Covid-19, Crisis and Quarantine: An Interdisciplinary Course (PLN2102.01)

Noah Coburn
Asynchronously Remote ()

A Brush with Western Music History 800-1600 (MHI2242.02)

Kitty Brazelton
M/W 1:40PM-3:30PM (new time as of 5/27/2020) (2nd seven weeks)

Remote but Intensively Collaborative Composition—again, new crew (MCO4127.02)

Kitty Brazelton
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Anti-Perspective (DRW4402.02)

Farhad Mirza
M/Th 8:30AM-10:20AM (2nd seven weeks)

Tessellation (DRW2265.01)

Farhad Mirza
M/Th 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Graduate Assistantship in Public Action (APA5101.01)

Susan Sgorbati
Synchronously TBA (Advanced/senior work)

Social Inquiry in an Age of Upheaval (SCT2143.01)

David Bond
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Advanced Restorative Justice Seminar (APA4251.02)

Alisa Del Tufo
M/Th 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Jazz Theory I (MTH2280.01)

Jen Allen
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Jazz Theory II (MTH2279.02)

Jen Allen
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Advanced Film/Video Projects IB (FV4255.02)

Mariam Ghani
T 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Film/Video Projects IA (FV4254.01)

Mariam Ghani
M 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Movement Practice: Beginning Dance Technique (DAN2121.02)

Mina Nishimura
T/F 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Movement Practice: Advanced Dance Technique (DAN4344.01)

Mina Nishimura
M/Th 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Movement Practice: Material for the Spine (DAN2168.01)

Maura Gahan, MFA Teaching Fellow
T/F 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Tuning Scores for the Present Moment (DAN4334.02)

Maura Gahan, MFA Teaching Fellow
T/F 3:30PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Artist’s Portfolio (DAN4366.01)

Dana Reitz
T/F 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

Silkscreen Printmaking (Serigraphy)/ DIY Silkscreen Printmaking (PRI2122.02)

Corinne Rhodes
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Quick Studies (DAN4144.02)

Dana Reitz
T/F 1:40PM-3:30PM (2nd seven weeks)

The Body Acoustic: Toward a Sense of Place (DAN2112.01)

Dana Reitz
T/F 1:40PM-3:30PM (1st seven weeks)

Advanced Projects in Dance (DAN4795.01)

Dana Reitz
Synchronously TBA (Advanced/senior work)

Mass Affect: Media Culture and Theory (FV2153.01)

Jen Liu, Mariam Ghani, & Senem Pirler
T 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

French Through Films: On connait la chanson and Vers la tendresse (FRE4153.02)

Noëlle Rouxel-Cubberly
Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

French Through Films: Rue Cases-Nègres and Au revoir les enfants (FRE4152.01)

Noëlle Rouxel-Cubberly
Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Popular Culture and Music in Post-Colonial Africa: From Palm Wine to Kuduro (MHI2253.02)

Joseph Alpar
M/Th 3:30PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Music, Gender, and Sexuality in the Middle East (MHI2252.01)

Joseph Alpar
M/Th 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

Collective Entrepreneurship: Full Circle Leadership (APA2282.02)

Susan Basterfield
M/Th 3:40PM-5:40PM (new time as of 5/25/2020) (2nd seven weeks)

Educational Software Design (CS2277.01)

Justin Vasselli
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Life Drawing Lab (DRW2118.02)

Colin Brant
M/W 7:00PM-8:50PM (2nd seven weeks)

Make Kitchen Communal Again: Culinary Participation and Storytelling (APA4245.02)

Yoko Inoue
M 3:40PM-5:30PM, M 7:00PM-8:50PM (2nd seven weeks)

The Culinary Triangle and Ceramic Pot (APA2276.02)

Yoko Inoue
W 3:40PM-5:30PM, W 7:00PM-8:50PM (2nd seven weeks)

Literature of the AIDS Pandemic (LIT2513.02)

Michael Dumanis
W/F 8:30AM-10:20AM (2nd seven weeks)

Intermediate Ear Training (MTH4284.02)

Joseph Alpar
M/W 10:30AM-11:30AM, Th 10:30AM-12:20PM (2nd seven weeks)

Intermediate Ear Training (MTH4284.01)

Joseph Alpar
M/W 10:30AM-11:30AM, Th 10:30AM-12:20PM (1st seven weeks)

Intermediate Video Intensive (FV4309.02)

Jen Liu
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Themes and Version (FRE4807.01)

Stephen Shapiro
Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Advanced Art History Practicum (AH4118.02)

J. Vanessa Lyon
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Hardware and Fasteners (SCU2212.02)

John Umphlett
F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Historical Dress: the 1930’s (DRA2287.02)

Charles Schoonmaker
M/Th 1:40PM-3:30PM (2nd seven weeks)

History of Animation (MA2137.02)

Sue Rees
W 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

Occhio all’Italia I: Italian Culture in Depth (ITA4217.01)

Barbara Alfano
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Historical Dress: The Jazz Age (DRA2286.01)

Charles Schoonmaker
M/Th 1:40PM-3:30PM (1st seven weeks)

In the Public Realm: Chiang Mai, Thailand Art in U.S. Embassy Project (Part 2) (APA4242.01)

Jon isherwood & Susan Sgorbati
T 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Local Landscape A: Ecological Principles (BIO2127.01)

Kerry Woods
M 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Experimental Sound Practices Goes Remote (MSR2123.01)

Senem Pirler
M/Th 1:40PM-3:30PM (1st seven weeks)

Local Landscape B: Field Ecology and Natural History (BIO2126.01)

Kerry Woods
Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Social Practices: House Music vs Neoliberalism (APA2322.02)

Kenneth Bailey
M/Th 7:00PM-8:50PM (2nd seven weeks)

From Job to Adventure – Designing New Normals in a Post Covid19 World (APA2321.01)

Kenneth Bailey
M/Th 7:00PM-8:50PM (1st seven weeks)

The Scriptorium: Love (WRI2155.02)

Camille Guthrie
T/F 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

The Scriptorium: Love (WRI2155.01)

Camille Guthrie
T/F 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Advanced Projects in Sound Practices (MSR4155.02)

Senem Pirler
T 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Sound Design for Moving Images (MSR4120.02)

Senem Pirler
Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Watchmen: Watch US now (AH2287.01)

J. Vanessa Lyon
W 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Advanced Art History Practicum (AH4118.01)

J. Vanessa Lyon
T 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Advanced Piano – Intensive (MIN4418.01)

Christopher Lewis
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Advanced Piano – Intensive (MIN4418.02)

Christopher Lewis
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

Graphical Persuasion: Visualizing Data Appropriately (MAT2249.02)

Josef Mundt
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Confidently Unsure: Interpreting Statistical Tests Wisely (MAT2248.01)

Josef Mundt
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Contemporary Ceramics Processes (CER2209.02)

Joshua Primmer
W/F 10:20AM-12:10PM (new time as of 5/27/2020) (2nd seven weeks)

Influencing the New Administration (APA2320.02)

David Bond & Judith Enck
W 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Running for President in the Age of COVID (APA2319.01)

David Bond & Judith Enck
W 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Design Collaboration: Visualizing the Script (DRA2307.01)

Michael Giannitti
M/Th 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Frequency Rhythmic Assimilation: Drum Set Study with Will Calhoun (MIN4356.02)

Michael Wimberly
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Remote but Intensively Collaborative Composition (MCO4126.01)

Kitty Brazelton
T 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

A Brush with Western Music History 1600-1900+ (MHI2243.01)

Kitty Brazelton
M/W 1:40PM-3:30PM (new time as of 5/27/2020) (1st seven weeks)

Patternmaking: A Remote Class in Flat Pattern Development (DRA4420.01)

Richard MacPike
T/F 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

Creating Our Future: Improvisation for a Catastrophe (APA2301.02)

Susan Sgorbati
W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)