Bass Intensive (MIN4026.02)

Michael Bisio
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Bass Intensive (MIN4026.01)

Michael Bisio
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Bass with Bisio (MIN4417.01)

Michael Bisio
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Modern Guitar (MIN4224.02)

Hui Cox
TBA (2nd seven weeks)

Modern Guitar (MIN4224.01)

Hui Cox
TBA (1st seven weeks)

Intermediate Guitar (MIN4025.02)

Hui Cox
W 1:00PM-1:50PM (2nd seven weeks)

Intermediate Guitar (MIN4025.01)

Hui Cox
W 1:00PM-1:50PM (1st seven weeks)

Reading and Writing: Autofiction (LIT4522.01)

Benjamin Anastas
W/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Remote but Intensively Collaborative Composition—again, new crew (MCO4127.02)

Kitty Brazelton
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Anti-Perspective (DRW4402.02)

Farhad Mirza
M/Th 8:30AM-10:20AM (2nd seven weeks)

Violin/Viola (MIN4345.02)

Kaori Washiyama
TBA (2nd seven weeks)

Violin/Viola (MIN4345.01)

Kaori Washiyama
TBA (1st seven weeks)

The Magic of Adolescence (PSY4380.02)

Emily Waterman
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Chemistry 2 (with Lab) (CHE4302.01)

Amber Hancock
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Migration, Identity, & Belonging (PSY4379.01)

Özge Savaş
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Jazz Ensemble (MPF4250.02)

Jen Allen
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Advanced Restorative Justice Seminar (APA4251.02)

Alisa Del Tufo
M/Th 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Jazz Ensemble (MPF4250.01)

Jen Allen
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Advanced Film/Video Projects IB (FV4255.02)

Mariam Ghani
T 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Film/Video Projects IA (FV4254.01)

Mariam Ghani
M 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

GANAS (APA4154.02)

Jonathan Pitcher
W 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

GANAS (APA4154.01)

Jonathan Pitcher
W 6:30PM-10:10PM (1st seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.07, section 7)

Kerry Ryer-Parke
T 1:40PM-3:30PM (2nd seven weeks)

Typography for Artists and Designers (PRI4213.02)

Thorsten Dennerline
M/W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Movement Practice: Advanced Dance Technique (DAN4344.01)

Mina Nishimura
M/Th 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Non-Stop Moving (DAN4359.01)

Kota Yamazaki
W 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Dance Teleportation: Beyond Space and Time (DAN4686.02)

Kota Yamazaki
W 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Tuning Scores for the Present Moment (DAN4334.02)

Maura Gahan, MFA Teaching Fellow
T/F 3:30PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Artist’s Portfolio (DAN4366.01)

Dana Reitz
T/F 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

Quick Studies (DAN4144.02)

Dana Reitz
T/F 1:40PM-3:30PM (2nd seven weeks)

Advanced Projects in Dance (DAN4795.01)

Dana Reitz
Synchronously TBA (Advanced/senior work)

Movement and Language: Colliding Bodies and Words (DAN4408.01)

Levi Gonzalez
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Multivariable Calculus (MAT4301.02)

Carly Briggs
T/F 8:30AM-12:10P, W 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Voice: Singing in Character (MVO4131.02)

Kerry Ryer-Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Special Projects in Advanced Japanese (JPN4705.01)

Ikuko Yoshida
W 8:30AM-12:10PM (Advanced/senior work)

Reading and Writing Poetry: Word Choice and Linebreak (LIT4292.01)

Michael Dumanis
W/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Rakugo: Art of Storytelling (JPN4505.01)

Ikuko Yoshida
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.06, section 6)

Kerry Ryer-Parke
W 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.05, section 5)

Kerry Ryer-Parke
T 1:40PM-3:30PM (1st seven weeks)

Reading and Writing Nonfiction: Childhood and Its Aftermaths (LIT4521.02)

Jenny Boully
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Modernizing the Nation: From the Edo Period to the Meiji Period (JPN4120.01)

Ikuko Yoshida
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Sing What You Write (MVO4403.01)

Kerry Ryer-Parke
W 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Advanced Voice (MVO4401.04, section 4)

Kerry Ryer-Parke
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Advanced Voice (MVO4401.03, section 3)

Kerry Ryer-Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Tristram Shandy and the Pointless Novel (LIT4766.02)

Paul La Farge
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Economic Inequality (PEC4124.01)

Lopamudra Banerjee
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Zen Buddhism (CHI4218.01)

Ginger Lin
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Current Affairs: Taiwan, Hong Kong and China (CHI4217.02)

Ginger Lin
M/Th 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

French Through Films: On connait la chanson and Vers la tendresse (FRE4153.02)

Noëlle Rouxel-Cubberly
Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

French Through Films: Rue Cases-Nègres and Au revoir les enfants (FRE4152.01)

Noëlle Rouxel-Cubberly
Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Make Kitchen Communal Again: Culinary Participation and Storytelling (APA4245.02)

Yoko Inoue
M 3:40PM-5:30PM, M 7:00PM-8:50PM (2nd seven weeks)

Geographies of Food: De-industrializing, Decolonizing and Re-indigenizing (APA4244.01)

Yoko Inoue
M, 6:30PM-10:10PM, W 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Intermediate Ear Training (MTH4284.02)

Joseph Alpar
M/W 10:30AM-11:30AM, Th 10:30AM-12:20PM (2nd seven weeks)

Intermediate Ear Training (MTH4284.01)

Joseph Alpar
M/W 10:30AM-11:30AM, Th 10:30AM-12:20PM (1st seven weeks)

Adobe Workflow: Photoshop and Bridge (PHO4320.01)

May Hemler
F 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

La novela de la tierra (SPA4720.01)

Jonathan Pitcher
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

We, Unfortunately, Are Borges (SPA4219.02)

Jonathan Pitcher
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Intermediate Video Intensive (FV4309.02)

Jen Liu
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Environmental Political Theory: Climate, Coronavirus, and the Commons (POL4258.02)

John Hultgren
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Orientalism and Exoticism (FRE4808.02)

Stephen Shapiro
Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Themes and Version (FRE4807.01)

Stephen Shapiro
Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Advanced Art History Practicum (AH4118.02)

J. Vanessa Lyon
T 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Advanced Workshop for Painting and Drawing (PAI4302.02)

Ann Pibal
M/W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Senior Projects in Literature (LIT4498.01)

Marguerite Feitlowitz
M/Th 10:20AM-12:10PM (Advanced/senior work)

Physics II: Electricity and Magnetism (with lab) (PHY4327.02)

Tim Schroeder
M/Th 8:30AM-12:10PM, W 1:40PM-5:20PM (Lab) (2nd seven weeks)

Letters to a Young Poet: Rainer Maria Rilke (LIT4528.01)

Mark Wunderlich
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Introduction to Dramaturgy (DRA4281.01)

Maya Cantu
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Collaborative Software Engineering (CS4132.01)

Justin Vasselli
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

The Art of Spectacle (DRA4291.02)

Megan Tabaque
M/Th 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

Digital Materiality (MS4101.02)

Brian Michael Murphy
M/W 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

L’Afrance: un livre/un film (FRE4607.02)

Noëlle Rouxel-Cubberly
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Directed Projects (PHO4247.02)

Jonathan Kline
M/W 1:40PM-5:20PM, W 6:30PM-10:10PM (2nd seven weeks)

Philosophies and Formal Elements of Animation and the Moving Image (MA4104.02)

Robby Gilbert
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Thresholds of Identity: Films and Novels of Migration (SPA4807.02)

Sarah Harris
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Advanced Chamber Music (MPF4230.02)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Advanced Chamber Music (MPF4230.01)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Beginning Cello (MIN4354.02)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Cello (MIN4355.01)

Nathaniel Parke
TBA (1st seven weeks)

Cello (MIN4355.02)

Nathaniel Parke
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Occhio all’Italia II: Italian Culture in Depth (ITA4218.02)

Barbara Alfano
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Occhio all’Italia I: Italian Culture in Depth (ITA4217.01)

Barbara Alfano
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Computer Systems (CS4312.02)

Jim Mahoney
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

Evolution: Making Sense Of Aging, Sex, Sociality, Families, and Disease (BIO4318.02)

Kerry Woods
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Projects in Sculpture: Making It Personal (SCU4797.01)

Jon Isherwood
W 8:30AM-12:10PM (Advanced/senior work)

In the Public Realm: Chiang Mai, Thailand Art in U.S. Embassy Project (Part 2) (APA4242.01)

Jon isherwood & Susan Sgorbati
T 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Advanced Projects in Sound Practices (MSR4155.02)

Senem Pirler
T 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Sound Design for Moving Images (MSR4120.02)

Senem Pirler
Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Ceramics Projects: Exploration in Perspective (CER4170.02)

Barry Bartlett
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Advanced Art History Practicum (AH4118.01)

J. Vanessa Lyon
T 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Senior Seminar in Society, Culture, and Thought (SCT4750.03 (section 3))

David Bond
W 1:40PM-5:20PM (Advanced/senior work)

Piano (MIN4333.01, section 1)

Yoshiko Sato
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Piano (MIN4333.02, section 2)

Yoshiko Sato
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Advanced Piano – Intensive (MIN4418.01)

Christopher Lewis
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Advanced Piano – Intensive (MIN4418.02)

Christopher Lewis
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

Chekhov’s World (DRA4378.02)

Jenny Rohn
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Advanced Chamber Music (MPF4258.02 )

Christopher Lewis
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Advanced Chamber Music (MPF4258.01)

Christopher Lewis
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Advanced Piano (MIN4336.01)

Christopher Lewis
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Advanced Piano (MIN4336.02)

Christopher Lewis
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Piano (MIN4333.03, section 3)

Joan Forsyth
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Piano Lab II (MIN4236.02)

Joan Forsyth
M 3:30PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Frequency Rhythmic Assimilation: Drum Set Study with Will Calhoun (MIN4356.02)

Michael Wimberly
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Remote but Intensively Collaborative Composition (MCO4126.01)

Kitty Brazelton
T 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Patternmaking: A Remote Class in Flat Pattern Development (DRA4420.01)

Richard MacPike
T/F 3:30PM-5:20PM (1st seven weeks)

Intermediate Painting: From Practice to Discovery (PAI4405.01)

J Blackwell
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Senior Seminar in Society, Culture, and Thought (SCT4750.02 (section 2))

Paul Voice
T 1:40PM-5:20PM (Advanced/senior work)

Introduction to Cell Biology (with lab) (BIO4114.02)

Amie McClellan
T/F 8:30AM-12:10PM; W 8:30AM-12:00PM (Lab) (2nd seven weeks)

Experimental Biology: Behavioral Physiology (BIO4312.02)

Blake Jones
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Theoretical Ethics: The Nature of Moral Judgments (PHI4114.01)

Paul Voice
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Topology (MAT4220.02)

Andrew McIntyre
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Probability (MAT4287.01)

Andrew McIntyre
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Composition Intensives and Music Research Projects (MCO4397.02)

Allen Shawn
TBA (2nd seven weeks)

Composing In Traditional Forms (MCO4396.01)

Allen Shawn
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Advanced Voice (MVO4401.02, section 2)

Thomas Bogdan
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Advanced Voice (MVO4401.01, section 1)

Thomas Bogdan
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.04, section 4)

Thomas Bogdan
F 8:30AM-10:20AM (2nd seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.03, section 3)

Thomas Bogdan
T 8:30AM-10:20AM (2nd seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.02, section 2)

Thomas Bogdan
F 8:30AM-10:20AM (1st seven weeks)

Intermediate Voice (MVO4301.01, section 1)

Thomas Bogdan
T 8:30AM-10:20AM (1st seven weeks)

Bass with Bisio (MIN4417.02)

Michael Bisio
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Directing II (DRA4376.02)

Kirk Jackson
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Embodying Shakespeare’s Language (DRA4403.01)

Kirk Jackson
M/Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Senior Seminar in Society, Culture, and Thought (SCT4750.01 (section 1))

Thomas Leddy-Cecere
W 1:40PM-5:20PM (Advanced/senior work)

Gender, Subsistence, and Agriculture (APA4241.02)

Tatiana Abatemarco
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Other People’s Worlds (ANT4129.02)

Miroslava Prazak
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Wicked Problems and Diabolical Dilemmas (HIS4235.02)

Eileen Scully
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

The Post-Pandemic House (ARC4402.02)

Don Sherefkin
T/F 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)