Chemistry 1: Chemical Principles (with Lab) (CHE2211.01)

John Bullock
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Chemistry 2 (with Lab) (CHE4302.01)

Amber Hancock
T/F 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Collaborative Software Engineering (CS4132.01)

Justin Vasselli
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Computer Systems (CS4312.02)

Jim Mahoney
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

Confidently Unsure: Interpreting Statistical Tests Wisely (MAT2248.01)

Josef Mundt
Synchronously TBA (1st seven weeks)

Educational Software Design (CS2277.01)

Justin Vasselli
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Evolution: Making Sense Of Aging, Sex, Sociality, Families, and Disease (BIO4318.02)

Kerry Woods
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)

Experimental Biology: Behavioral Physiology (BIO4312.02)

Blake Jones
M/Th 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Genome Jumpstart: An Introduction to Bioinformatic Analysis (BIO2117.01)

Amie McClellan
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Graphical Persuasion: Visualizing Data Appropriately (MAT2249.02)

Josef Mundt
Synchronously TBA (2nd seven weeks)

Intro to Maps and Geographic Information Systems (ES2110.01)

Timothy Schroeder
M/Th 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Introduction to Cell Biology (with lab) (BIO4114.02)

Amie McClellan
T/F 8:30AM-12:10PM; W 8:30AM-12:00PM (Lab) (2nd seven weeks)

Introduction to Computer Science (CS2257.01)

Jim Mahoney
Asynchronously Remote (1st seven weeks)

Introduction to Game Programming (CS2221.02)

Justin Vasselli
Asynchronously Remote (2nd seven weeks)

Linear Algebra (MAT2482.01)

Carly Briggs
M/Th 1:40PM-5:20PM, W 10:20AM-12:10PM (1st seven weeks)

Local Landscape A: Ecological Principles (BIO2127.01)

Kerry Woods
M 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Local Landscape B: Field Ecology and Natural History (BIO2126.01)

Kerry Woods
Th 1:40PM-5:20PM (1st seven weeks)

Multivariable Calculus (MAT4301.02)

Carly Briggs
T/F 8:30AM-12:10P, W 10:20AM-12:10PM (2nd seven weeks)

Physics I: Forces and Motion (with lab) (PHY2235.01)

Hugh Crowl
T/F 8:30AM-12:10PM, W 8:30AM-12:10PM (lab) (1st seven weeks)

Physics II: Electricity and Magnetism (with lab) (PHY4327.02)

Tim Schroeder
M/Th 8:30AM-12:10PM, W 1:40PM-5:20PM (Lab) (2nd seven weeks)

Probability (MAT4287.01)

Andrew McIntyre
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Stars and Galaxies (PHY2106.02)

Hugh Crowl
T/F 8:30AM-12:10PM (2nd seven weeks)

The Biological Sex Mosaic (BIO2241.01)

Blake Jones
T/F 8:30AM-12:10PM (1st seven weeks)

Topology (MAT4220.02)

Andrew McIntyre
M/Th 1:40PM-5:20PM (2nd seven weeks)